Shortlist

Back to homepage

Law Firm (1-10 Partners) Award

Bailoran Solicitors

Hethertons Solicitors

Hudgell Solicitors

James Legal

Michael Lewin Solicitors

Ridley and Hall Solicitors

rradar

 

Law Firm (11-30 Partners) Award

Chadwick Lawrence

Gateley

Ramsdens Solicitors

Schofield Sweney

Shulmans

 

Law Firm (31+ Partners) Award

Irwin Mitchell

Squire Patton Boggs

Ward Hadaway

 

In-House Lawyer Award

Rob Lawrence – TPT Retirement Solutions

Brett Davies – Wakefield Council

Wylaw

 

Employment Law Award

Consilia Legal

DAC Beachcroft

Hethertons Solicitors

Lupton Fawcett

Rebian Solicitors

Ward Hadaway

 

Residential Property Award

Gateley

Gordons

Harrowells Solicitors

Heptonstalls Solicitors

Ramsdens Solicitors

Taylor&Emmet

 

Commercial Property Award

Addleshaw Goddard

Blacks Solicitors

DAC Beachcroft

Gordons

Ward Hadaway

 

Dispute Resolution Award

DAC Beachcroft

James Berry – Irwin Mitchell

Schofield Sweeney

Shulmans

Switalskis Solicitors

 

Rising Star Award

David Cowgill – Schofield Sweeney

Brett Davies – Wakefield Council

Carly Gulliver – Squire Patton Boggs

Laura Milburn – Ridley and Hall Solicitors

Glyn Staves – MKB Solicitors

Deborah Warren – Clarion

 

Private Client Award

Helen Gott – Emsleys Solicitors

hlw Keeble Hawson

LCF Law

Mills & Reeve

MKB Solicitors

Ramsdens Solicitors

 

Niche Law Award

ARC Pensions Law

Berwins Digital

Medical Solicitors

Minton Morrill

Rahman Ravelli

Woods Whur

Corporate and Commercial Award

DLA Piper

Gateley

Squire Patton Boggs

Walker Morris

Ward Hadaway

 

Intellectual Property Award

Berwins

Bond Dickinson

Kempner & Partners

Shulmans

Vituoso Legal

 

Criminal Law Award

ABR Solicitors

Cartwright King Solicitors

Rahman Ravelli

 

Family Law Award

Demelza Wrigley – Bell & Buxton

Clarion

Irwin Mitchell

Francesca Greenfield – King Street Solicitors

Makin Dixon

Mills & Reeve

Joanne Coen – Ramsdens Solicitors

 

Chambers of the Year Award

Dere Street Barristers

KBW

Parklane Plowden Chambers

Spire Barristers

St John’s Buildings

 

Trainee Solicitor Award

Ben Hitch – Wakefield Council

Samantha Lauriston – Irwin Mitchell

Emma Loh – Trent Law Solicitors

Helen Matthews – Schofield Sweeney

Sam Millington – DLA Piper

 

Pro Bono Award

Emma Blackstone & Rachel Kirkup – BPP University Law School

Irwin Mitchell

James Legal

The University of Sheffield School of Law

John Collins – Zenith Chambers

 

Partner of the Year

Steven Bonfield – Chadwick Lawrence

Natasha Luther-Jones DLA Piper

John McQuarter – Atherton Godfrey

Nigel Priestley, Ridley & Hall Solicitors

Paula Myers – Irwin Mitchell

Philip Way – Mills & Reeve

 

Managing Partner of the Year

Lyn Ayrton – Lake Legal

Ian Gilbert – Walker Morris

Nicholas Miller – James Legal

Sharon Needle – Needle Partners

Aziz Rahman – Rahman Ravelli

 

Yorkshire Lawyer of the Year – to be announced on the night

Presidents’ Award – to be announced on the night

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save